دانستنی ها

کسب و کار خانوادگی

به تصویر نگاه کنید. در یک محیط کارگاهی، چند نسل یک خانواده شاد را می بینید.

کارآفرینان به کسب و کاری که توسط چند نسل از یک خانواده که به واسطه پیوند خونی، ازدواج یا حتی فرزند خواندگی اداره می شود، به شرطی که نظرات نسل های مختلف در تصمیم گیری ها و تعیین اهداف و راهبردها تاثیرگذار بوده و مورد ملاحظه قرار گیرد، کسب و کار خانوادگی می گویند. در توضیح اینکه چرا تاثیرگذاری نظرات نسلهای مختلف مورد تاکید قرارگرفته است می توان گفت که اگر این عنصر از تعریف حذف شود و تنها کارکردن اعضا در یک کسب و کار ملاک قرارگیرد، آنگاه اعضای خانواده شاغل در کسب و کار با کارمندان عادی استخدام شده تفاوتی نخواهد داشت. البته باید این موضوع را در نظر داشت که تاثیرگذاری در تصمیم گیری به معنی نفی فعالیت مانند یک کارمند استخدام شده نیست، بلکه این نوع فعالیت لازم است ولی کافی نیست.

آمار های رسمی نشان می دهد که کسب و کارهای خانوادگی بخش بزرگی از کسب و کارهای موفق و بزرگ را در کشورهای توسعه یافته تشکیل می دهند. همچنین مشاهده کسب و کارهای بزرگ نشان می دهد که وقتی ابعاد درامدی کسب و کار از حدود عادی و معمول فراتر می رود، بهتر است به دلیل اعتماد و وفاداری صد در صدی اعضای خانواده به یکدیگر (به ویژه بستگان درجه یک)  در مدیریت و امور مالی از توانایی های ایشان استفاده شود.

آیزنبرگ به عنوان یکی از بزرگترین چهره های دانش کارآفرینی، باور دارد که نسل های بعدی یک فرد کارآفرین، بخشی از سرمایه های انسانی یک اکوسیستم کارآفرینی به حساب می آیند.

لازم است به یاد داشته باشیم که “کسب و کارهای خانوادگی” با “کسب و کارهای خانگی” متفاوت هستند. در مطالب بعدی و به زودی در ارتباط با کسب و کارهای خانگی نیز مطالبی را ارائه خواهم داد.

قدیمی ترین کسب و کار خانوادگی ثبت شده مربوط به شرکت ژاپنی “کونگو گامی” است که در زمینه عمران فعالیت می کرد و در مدت 1428 سال (بله! یک هزار و چهارصد و بیست و هشت) از سال 578 تا 2006 توسط 40 نسل از یک خانواده اداره می شد.

«سوهان پسران حاج حسین سوهانی»، «جواهرفروشی مظفریان»، «بستنی اکبر مشتی» و «چلوکبابی نایب» در کشور عزیز مان ایران، از جمله کسب و کارهای موفق خانوادگی بوده است.

نتیجه: چه در کشورهای در حال توسعه و چه در کشورهای توسعه یافته، خانواده (علاوه بر خصوصیات بنیادی اجتماعی و معنوی خود) نهادی بسیار مهم با کارکردی شگفت انگیر در زمینه اقتصاد است و احتمال موفقیت و توسعه کسب و کارهای خانوادگی بیشتر از سایر انواع کسب و کار ها است.

این مطلب در کانال تلگرامی “خانواده کارآفرینان ناب” با پیوند https://t.me/leanfamily/6 منتشر گردیده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن