دانستنی ها

کسب و کار روستایی

یکی از جالب ترین انواع کسب و کارها که برای بسیاری از ما جذاب و سرگرم کننده است، کسب و کارهای روستایی هستند.

تعریف

بنابر تعاریف موجود کسب و کار روستایی به کسب و کاری گفته می شود که محصول (کالا یا خدمات) با استفاده از امکانات روستا در محیط روستا تولید می گردد.

نمونه هایی از محصولات کسب و کارهای روستایی

آشناترین دسته های این محصولات، صنایع دستی، آثار هنری، محصولات چرمی، انواع لباس، فرش، گلیم، گبه، نمد، محصولات سفالی و سرامیکی، انواع نان های محلی، فراورده های زراعی و باغی مانند رب، لواشک و مانند آن هستند.

تعدادی از افراد موفق صاحب کسب و کارهای روستایی

در سال های اخیر نمونه های بارز و پرارزشی از افراد موسس کسب و کارهای بسیار موفق روستایی که باعث جریان درامدی قابل ملاحظه (حتی میلیاردی) و از آن مهمتر، دگرگونی وضعیت اقتصادی روستای خود گردیده اند، به جامعه معرفی شده است. به عنوان مثال:

  • آقای عباس برزگر فعالیت برای گردشگری روستایی از روستای بزم شهرستان بوانات استان فارس
  • خاور خانم با تاسیس رستوران و ارائه غذاهای محلی از روستای سرولات شهرستان چابکسر استان گیلان
  • طاهره زارع با پرورش الاغ و تولید شیر (مصارف دارویی) و دیگر محصولات جانبی از روستای تقوّیه بخش خضرآباد شهرستان اشکذری استان یزد
  • مسعود صفری با پرورش بوقلمون از روستای برزآباد بخش کوهپایه استان اصفهان
  • خدیجه محمدی لعل‌آبادی با کشت زعفران برای اولین بار در روستای شاهینی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه استان کرمانشاه

به طور قطع آنچه در روستا تولید شده و امکانات مورد نیاز آن در حوزه امکانات روستایی نیست، به عنوان کسب و کار روستایی شناخته نمی شود. به عنوان نمونه فردی که کسب و کار اینترنتی خود را از محل یک روستا اداره می نماید، هرچند کاری بسیار ارزشمند را به نتیجه می رساند، ولی صاحب یک کسب و کار روستایی به شمار نمی آید.

نکته؛ محصولات سازگار با محیط زیست یا دوست دار محیط زیست

خصوصیت مشترکی که در غالب کسب و کارهای روستایی مشاهده می گردد، سازگاری با محیط زیست است یا به عبارت دیگر این کسب و کارها در غالب موارد دوستدار محیط زیست هستند. البته همانگونه که گفته شد، این خصوصیت الزامی نیست ولی در بیشتر موارد مواد اولیه از محیط طبیعی گرفته می شود و محصولات و حتی دور ریزهای تولید معمولا برای محیط زیست خطر ساز نیستند.

از سوی دیگر به دلیل همین دوستدار محیط بودن مواد و دستورالعمل های تهیه و تبدیل، به ویژه در زمینه مواد غذایی، محصولات تولید شده ارگانیک خواهند بود و این موضوع از جنبه های بسیار مورد علاقه انسانها در دهه های اخیر است و همواره محصولات غذایی کسب و کارهای روستایی را دارای جایگاهی ویژه در دیدگاه علاقمندان به سبک زندگی سلامت، کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن