دانستنی ها

کمینه محصول پذیرفتنی

نتیجه ای جانبی و جالب از لحاظ کردن مفهوم "رضایت در حد کفایت" یا Satisficing

در دنیای استارتاپی امروز دنیا یکی از مفاهیم مهم، کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP: Minimum Viable Product است. کمینه محصول پذیرفتنی از اتلاف زمان و سرمایه جلوگیری کرده و می تواند در چرخه ابداع، تولید و پشتیبانی یک محصول نقشی اساسی داشته باشد! اما کمینه محصول پذیرفتنی چیست؟ تعابیر درست غلط آن کدام است؟ کدام تعبیر تعبیر درست محسوب می شود و حتما باید بر اساس آن استراتژی رشد و توسعه یک استارت آپ بنیان گذاشته شود؟

سوال اول: کمینه محصول پذیرفتنی چیست؟

چرخه یادگیری نوپای ناب - اریک ریز

اگر بخواهیم به این سوال، پاسخ دقیقی داده باشیم، مراجعه به نظر فردی مانند اریک ریز قطعا اجتناب ناپذیر خواهد بود. چرا که MVP مفهومی در متدولوژی “نوپای ناب” (Lean Startup) است. اریک ریز کمینه محصول پذیرفتنی را ابزاری برای حل اولین چالش چرخه “یادبگیر – بساز – اندازه بگیر” می داند. یادگیری از مرجعی به نام مشتری اتفاق می افتد و این یادگیری منجر به اصلاح ایده اولیه شده و بر اساس ایده جدید، محصولی به عنوان نمونه ساخته می شود. نمونه جدید به مفهوم ایجاد کد جدید یا اصلاح کدهای قدیمی است (تمرکز اریک ریز بیشتر در حوزه فناوری اطلاعات است ولی این به معنای بلااستفاده بودن مفاهیم در سایر زمینه ها نیست.) کد های جدید به آزمون گذاشته می شوند و نتایج اندازی گیری می شوند. بر اثر اندازه گیری جدید داده های جدید ایجاد می شوند و مجددا یادگیری اتفاق می افتد. (منبع: وب سایت رسمی اریک ریز در خصوص نوپای ناب – THE LEAN STARTUP – METHODOLOGY)

در این متدولوژی کمینه محصول پذیرفتنی یک هویت، شیء حقیقی یا مجازی است که می تواند در جهت حرکت و تحقق ایده بنیادی کسب و کار، مفهومی را به ادراک مشتری رسانیده و نظر مشتری را جویا شود. پس در ساخته شدن MVP یا کمینه محصول پذیرفتنی، گم نشدن ایده بنیادین مهم است. یادگیری تدریجی و تکاملی مهم است و یکشبه نمی توان و نباید راه صد ساله را پیمود. ادراک مشتری و حفظ ارتباط آشکار یا پنهان مفهوم القا شده به مشتری و هدف ساخت MVPنیز مهم است. مشتری نباید از مسیر تکاملی ایده تا محصول به بیراهه برود.

مثال

به تصویر زیر دقت کنید. فرض می کنیم ایده ساخت یک خودروی استاندارد و مدرن را داریم و می خواهیم آن را بسازیم. قطعا یکباره و در یک تلاش، نمی توانیم چنین محصولی را تولید کنیم. ما سه روش برای حرکت تدریجی و تکاملی فرض کرده ایم.

کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP - Minimum Viable Product

ردیف اول

سیر تکاملی تبدیل یک چرخ یا تایر به یک اتومبیل استاندارد و مدرن را ملاحظه می فرمایید. در این تلاش، شما برداشتی ناقص از یک خط تولید خودروسازی را می بینید. مفهوم القا شده MVP را تداعی نمی کند. وجه اشتراک محصولات میانی فقط تعلق داشتن به خودرو است. پذیرنده اولیه (مشتریانی که حاضر می شوند در روند آزمون و خطای تولید کننده شرکت کنند و نظر بدهند) با مشاهده تایر خودرو،  درکی از اینکه خودروی نهایی با چه خصوصیاتی تولید خواهد شد، پیدا نمی کند. بنابراین نظر او نیز کمکی به مخترع و مهندس خودروی فرضی ما نخواهد کرد.

 

ردیف دوم

سیر تکاملی تبدیل یک اسکوتر یا روروئک به یک اتومبیل استاندارد و مدرن را ملاحظه می فرمایید. در این تلاش، سیر تکاملی استفاده یک انسان از وسایل نقلیه (یا بازی) را در طول سال های رشد او مشاهده می فرمایید. یک تولید کننده که ابتدا مشغول تولید اسکوتر یا روروئک است، چگونه می تواند در حداقل زمان و به صورتی تکاملی به تولید یک خودروی استاندارد و مدرن بپردازد؟ از طرف دیگر نظر یک مشتری با دیدن یک روروئک چه کمک می تواند به خودروساز بکند؟ بنابراین سطر دوم نیز مردود است.

 

ردیف سوم

سیر تکاملی یک خودروی بدون موتور محرک و با اتاقی نیمه را به یک اتومبیل استاندارد و مدرن را ملاحظه می فرمایید. در این تلاش، ابتدا خودرویی تولید می شود که فاقد موتور محرک و حتی اتاق سرنشین کامل است. ولی در مواردی با محصول نهایی اشتراک دارد. اندازه کلی خودرو، ساختار شاسی، چرخ ها، شکل ظاهری نیمه جلویی خودرو! در ساخت یا چرخش بعدی یک بار وانت روی نیمه عقبی شاسی نصب می شود. به فرض داستان ما، مورد پسند مشتری قرار نمی گیرد. در ساخت یا چرخش بعدی، از ایده وانت صرف نظر شده و اتومبیل سواری ساخته می شود. چون مورد پسند مشتری قرار می گیرد، در ساخت نهایی کامل می شود و به نمونه اولیه یا پروتوتایپ (Prototype) تبدیل و آماده تولید می گردد. نظر مشتری در کلیه مراحل ملاک تصمیم گیری است و MVP های تولید شده هدفمند و از تغییرات آنها توجیه پذیر و با حداقل هزینه مالی و زمانی خواهند بود.

نکته

به یاد داشته باشیم که هواپیمای مدل می تواند کاغذی یا چوبی یاشد! یا حتی به صورتی مجازی تولید شود.

هواپیمای مدل - MVP

و پس از تکامل، به یک هواپیمای واقعی تبدیل شود. (تصویر به عنوان مثال ارائه شده است.)

هواپیمای خورشیدی واقعی - محصول نهایی - به عنوان مثال

مطالعه مطالب زیر توصیه می شود:

1- رضایت در حد کفایت یا Satisficing

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن